"Spoření" na důchod

Užijte si důchod. Zhodnoťte svoje úspory.

Věděli jste, že mezi největší rizika lidí vedle závažných nemocí, úrazů a předčasného úmrtí patří i finanční nepřipravenost na dlouhověkost? Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké to bude, když nebudete muset nebo moct chodit do práce? Jste připraveni na stáří?

Jeden z mých oblíbených citátů o lidském životě je od Fantiška z Assisi a v podstatě je o tom, že je důležité umět se smířit s tím, co ovlivnit nemůžeme, snažit se změnit to, co ovlivnit můžeme a naučit se obojí rozeznat. Málokdo má to štěstí, že umí zcela ovlivnit, v kolika letech půjde do důchodu. Mnoho lidí jen odevzdaně sleduje legislativní změny a dusí v sobě obavu, jestli se důchodu při rostoucím věku odchodu do penze vůbec dožijí. Ti pozitivnější se do důchodu těší. Nemohou se dočkat, že konečně budou mít čas na své záliby, přátele a na vnoučata. Málokdo už si však uvědomuje, že všechno něco stojí a ještě méně lidí si umí spočítat, kolik peněz by si měli do důchodu našetřit, aby mohli prožít klidný a spokojený důchodový věk. Čísla jsou neúprosná, a tak už v mládí by měl člověk myslet na vytváření rezervy pro své stáří. Paradoxně totiž dlouhověkost vedle předčasného úmrtí, nemoci a úrazu může být velkým rizikem, a to právě pro lidi, kteří na ni nejsou připraveni. 

Níže najdete stručný seznam nejčastějších možností zhodnocování osobních i rodinných úspor. Investiční životní pojištění se z mnoha důvodů řadí mezi velmi oblíbené formy zhodnocování peněz do důchodu, a to hlavně díky garantovanému 15% každoročnímu zhodnocení, přičemž aktuální maximum je 48.000 Kč ročně. Ale vezmeme to pěkně postupně.

BĚŽNÉ A SPOŘICÍ ÚČTY
Z posledních statistik vyplývá, že Čechům leží na běžných účtech v bankách historicky nejvíc peněz, přitom i úrokové sazby na spořicích účtech, které lze vzhledem k vysoké likviditě v některých případech považovat za vhodný produkt k ukládání finančních prostředků pro nenadálé výdaje či ke spotřebě ve velmi blízké budoucnosti, jsou nyní hodně nízko. Nepokryjí ani inflaci. Pro tyto a další důvody každý rozumný finanční konzultant poradí svým klientům, aby si nechali na účtech pouze sumu odpovídající zhruba třem až pěti měsíčním platům a zbylou rezervu vhodně investovali. Více či méně výhodných možností je celá řada.

DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ
V doplňkovém penzijním spoření vám stát ročně přihodí až 2.760 Kč a benefitem také je, že část uspořené částky si můžete odečíst ze základu daně z příjmu fyzických osob. Abyste od státu inkasovali maximum, vyplatí se vám do třetího pilíře posílat 36 tisíc korun ročně.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ
Ve stavebním spoření vám stát přidá 10% z roční uspořené částky, u stavebního spoření však nejvíce dva tisíce korun ročně.

Chcete-li však větší výnos, je třeba zajímat se o alternativnější možnosti.

REALITNÍ TRH, VÍNO, UMĚNÍ ČI TŘEBA AUTA
Najdou se tací, kteří se vyznají například v místním či zahraničním realitním trhu, znalci, kteří nakupují kvalitní vína k archivaci, stará auta k následnému opravení a prodání, či sběratelé obrazů a jiných uměleckých předmětů s investičním potenciálem. To jsou ale všechno komodity, jimž musí investor velmi dobře rozumět, což vyžaduje hodně investovaného času. Ale i čas jsou peníze.

DRAHÉ KOVY
Mezi největší trendy tak vedle poněkud kontroverzních kryptiměn patří drahé kovy, protože je relativně nekomplikované si je pořídit. Jejich vhodnost pro zhodnocování úspor je však velmi diskutabilní. Ať se podíváte na jakýkoliv graf srovnávající výnos ze zlata s akciovými fondy, budete překvapeni, jak málo je tento populární kov profitabilní. V následujícím grafu zhodnocení 1$ investovaného do různých tříd aktiv v rozsahu let 1975-2015 se o tom můžete rychle přesvědčit.



AKCIOVÉ A PODÍLOVÉ FONDY
Jak z grafu vyplývá, součástí portfolia dynamičtějšího investora by měly být akciové a podílové fondy. Mnozí odborníci si dokonce střednědobé a dlouhodobé portfolio bez akcií vůbec neumí představit. Důležité podle nich ovšem je investovat pravidelně kvůli průměrování nákupní ceny.

INVESTIČNÍ MOŽNOSTI PORTFOLIA POJIŠŤOVNY
Pro každého, kdo se v této problematice nevyzná a zároveň chce efektivně zhodnocovat svoje volné finanční prostředky může být investování pomocí produktů pojištovny příjemným a snadným řešením.

Co vás čeká?
Je to jednoduché. Když si u nás sjednáte schůzku, náš konzultant s vámi vyplní krátký investiční dotazník, pomocí něhož vám na základě vašich preferencí, záměrů a postojů pomůže nastínit, jaký typ investora jste. V našem portfoliu najdete širokou škálu investičních strategií, které se liší výnosovým potenciálem a mírou rizika, z čehož vyplývá, že umíme ušít nabídku investičního životního pojištění jak pro konzervativnější tak pro dynamičtější typy investorů. Na stránkách Pojišťovny poté můžete aktuální ceny a roční výkonnosti sledovat online z domova.


NEJČASTĚJŠÍ CHYBY
Nejběžnější chybou, kterou se nezkušení investoři dopouštějí je panika. Při investování je nutné zachovávat chladnou hlavu a uvědomit si, že v dobách propadů lze promyšleným investováním dobře vydělat. Zároveň je žádoucí udržovat kontakt s finančním poradcem a neodmítat schůzky s ním. Dost možná má pro vás zajímavý tip, na kterém můžete příjemně vydělat. Rádi bychom při této příležitosti upozornili také na existenci neférových obchodníků, kteří - často pouze krátkodobě - působí v oboru, příliš mu nerozumí a klientům pojišťoven doporučují zrušení investičních smluv, čímž je mnohdy velmi poškozují. 

Podívejte se na reference našich stávajících klientů.



TIP - Zákon 586/1992 Sb.

Vklad až 48.000 Kč ročně do investičního životního pojištění je maximální částka, kterou můžete jako fyzická osoba uplatnit jako daňové uznatelný náklad. Zhodnocení je 15% + konkrétní procentuální zhodnocení vybrané investiční strategie.

Jste-li zaměstnán ve firmě, která je v zisku, zkuste se zeptat svého zaměstnavatele, jestli by vám mohl přispívat také. Pro vašeho zaměstnavatele jde o daňově uznatelný náklad a vy si tak přilepšíte do důchodu. Přispívat vám může až 50.000 Kč ročně.

A ještě jedna důležitá informace - finance, které tímto způsobem daňově uplatňujete, byste neměli vybírat před vaším vstupem do důchodu, resp. 60. rokem věku. Podle aktuální legislativní úpravy byste je totiž v případě předčasného výběru museli dodanit, a to až 10 let zpětně.

Mimochodem zajímali jste se už o to, jak vysoký bude váš důchod? 

Úvod

Jsou velké rozdíly mezi pojišťovnami,
jejich produkty i poradci.
Zjistěte včas, co platíte.